Mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej mają szczęście mieszkać w wyjątkowym miejscu zarówno pod względem krajobrazowym jak również historycznym.

Widok na panoramę Karkonoszy to jedynie namiastka tego czego można doświadczyć wędrując po największym i najwyższym paśmie Sudetów. Warto wspomnieć, iż Karkonosze to również najwyższe pasmo całego Średniogórza Europejskiego (czyli pasma gór i wyżyn ciągnącego się od Francji i Belgii przez Niemcy, Czechy i Polskę po Karpaty).
Mając na uwadze jak piękne są Karkonosze, trudno wymienić miejsca, które warto zobaczyć, gdyż każde jest inne i wyjątkowe. Na liście z pewnością powinny znaleźć się m.in. Śnieżka, Szrenica, Wielki i Mały Szyszak, Śnieżne Kotły oraz przynajmniej kilka wodospadów jak np. Kamieńczyka, Szklarki, Panczawy (w Czechach).

Mapa Karkonoskiego Parku Narodowego [www]

Francja ma zamki w dolinie Loary, a Polska ... pałace w dolinie Bobru. Dolina Pałaców i Ogrodów ma szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a na dzień dzisiejszy 11 zespołów pałacowo-parkowych zostało, decyzją Prezydenta RP, wpisane na listę Pomników Historii, co stanowi najwyższą formę uznania dla zabytków. Na niewielkim obszarze (zaledwie 102 km²) można zachwycić się perełkami architektury i "dotknąć historii" w postaci m.in. gotyckich wież obronnych i zamków, renesansowych dworów, barokowych pałaców czy neogotyckich, neorenesansowych i klasycystycznych rezydencji.

Nie sposób wymienić wszystkich obiektów, ale warto wspomnieć m.in. o Pałacu na Wodzie, Pałacu w Wojanowie, Pałacu w Brunowie, Pałacu Paulinum, Zamku w Karpnikach, Pałacu w Staniszowie.

Mapę zamków, pałaców i dworów można znaleźć na stronie www.dolinapalacow.pl

Jelenia Góra i jej okolice są kolebką wielu imprez rowerowych, w których mogą wziąć udział miłośnicy dwóch kółek w każdym wieku. Wśród wydarzeń, które odbywają się cyklicznie warto wspomnieć np. o Paradzie Rowerów, wyścigach w ramach Trophy Maja Race, Bike Maraton, czy Festiwalu Rowerowym - BIKE WEEK END.

Otaczające Jelenią Górę malownicze trasy i szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności są szansą na aktywne spędzenie czasu w plenerze.

Mapy przykładowych tras rowerowych można znaleźć pod linkami: [tu] i [tu].

Wśród innych atrakcji, z których mogą korzystać na co dzień mieszkańcy Kotliny Jeleniogórskiej są m.in. źródła geotermalne (np. Termy Cieplickie), parki zabaw dla dzieci i młodzieży (Western City - miasto Prawdziwych Kowbojów w Ściegnach, Dinopark - ścieżki edukacyjne i inne atrakcje z dinozaurami w tle, Park Linowy Trollandia, Karkonoskie Tajemnice), a także Huta Szkła Julia, Park Miniatur i Zabytków Dolnego Śląska.
Odbywające się od lat imprezy, jak Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości, Bieg Piastów w Jakuszycach, Rajd Karkonoski, czy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Sąsiadując z dwoma krajami (Niemcy i Czechy) możemy jeszcze zwiększyć katalog miejsc, które warto zobaczyć, a nawet odwiedzać cyklicznie.

Top
Panorama Park